Evenda
Checkout.com

Checkout.com για πωλήσεις εισιτηρίων

Σύνδεσε τον λογαριασμό Checkout.com με το Evenda και δέξου πληρωμές εισιτηρίων παγκοσμίως. Οι αγοραστές πληρώνουν με κάρτα, Apple Pay, Google Pay ή τοπική μέθοδο σε μια ασφαλή hosted σελίδα Checkout.com, σε πολλά νομίσματα, ενώ τα έσοδα διακανονίζονται στον δικό σου λογαριασμό.

Available payment methods

Visa Visa
Mastercard Mastercard
American Express American Express
Apple Pay Apple Pay
Google Pay Google Pay
Sofort
iDEAL iDEAL
Klarna Klarna

Γιατί το Checkout.com για εισιτήρια

Το Checkout.com είναι μια παγκόσμια πλατφόρμα πληρωμών σχεδιασμένη για επιχειρήσεις που θέλουν υψηλά ποσοστά αποδοχής και λεπτομερή έλεγχο στον τρόπο επεξεργασίας των πληρωμών. Για διοργανωτές που πουλούν σε διεθνές κοινό, συνδυάζει άμεση αποδοχή καρτών με ένα ευρύ φάσμα τοπικών μεθόδων πληρωμής μέσω μίας σύνδεσης.

Σχεδιασμένο για υψηλότερη αποδοχή

Το Checkout.com συνδέεται απευθείας με τα δίκτυα καρτών και χρησιμοποιεί βελτιστοποίηση βάσει δεδομένων για να βοηθά περισσότερες έγκυρες πληρωμές να ολοκληρώνονται. Υψηλότερα ποσοστά εξουσιοδότησης σημαίνουν λιγότερες αποτυχημένες αγορές τη στιγμή που ο πελάτης είναι έτοιμος να δεσμευτεί για ένα εισιτήριο.

Κάρτες, ψηφιακά πορτοφόλια και τοπικές μεθόδοι

  • Κάρτες Visa, Mastercard και American Express
  • Apple Pay και Google Pay για γρήγορο checkout από κινητό
  • Τοπικές και εναλλακτικές μέθοδοι πληρωμής σε πολλές αγορές
  • Επεξεργασία πολλαπλών νομισμάτων για διεθνές κοινό

Παγκόσμια κάλυψη με έναν λογαριασμό

Το Checkout.com εγγράφει εμπόρους σε όλη την Ευρώπη, το Ηνωμένο Βασίλειο, τις Ηνωμένες Πολιτείες, τη Μέση Ανατολή και την περιοχή Ασίας-Ειρηνικού. Ένας ενιαίος λογαριασμός μπορεί να επεξεργάζεται πληρωμές από αγοραστές σε πολλές χώρες, κάτι που ταιριάζει σε περιοδείες, διαδικτυακά events και συνέδρια με διεθνές κοινό.

Πώς να συνδέσετε το Checkout.com και να πουλήσετε εισιτήρια

  1. Συνδεθείτε στον Πίνακα ελέγχου (Dashboard) του Checkout.com και ανοίξτε την ενότητα API keys.
  2. Αντιγράψτε το live Secret key σας, που ξεκινά με sk_.
  3. Δημιουργήστε ένα webhook για τον λογαριασμό σας και αντιγράψτε το κλειδί υπογραφής του (Signing key).
  4. Αν χρησιμοποιείτε λογαριασμό με πολλαπλές οντότητες, σημειώστε το ID καναλιού επεξεργασίας (Processing channel ID).
  5. Στο Evenda, ανοίξτε την ενότητα Συστήματα πληρωμών και επιλέξτε Checkout.com.
  6. Επικολλήστε το Secret key, το κλειδί υπογραφής webhook και το προαιρετικό ID καναλιού επεξεργασίας, και αποθηκεύστε.
  7. Δημοσιεύστε την εκδήλωση — οι πληρωμές μέσω Checkout.com αρχίζουν να λειτουργούν στη σελίδα των εισιτηρίων.

Αξιόπιστη επιβεβαίωση με υπογεγραμμένα webhooks

Το Checkout.com επιβεβαιώνει κάθε πληρωμή με ένα webhook που φέρει υπογραφή. Το Evenda επαληθεύει αυτήν την υπογραφή με το κλειδί υπογραφής webhook πριν χαρακτηρίσει μια παραγγελία ως πληρωμένη, οπότε η κατάσταση είναι αξιόπιστη ακόμη και αν ο αγοραστής κλείσει τη σελίδα αμέσως μετά την πληρωμή.

Τι χρειάζεται πριν τη σύνδεση

  • Λογαριασμός Checkout.com με ενεργοποιημένο το live περιβάλλον
  • Το Secret API key σας
  • Ένα webhook με το κλειδί υπογραφής του
  • ID καναλιού επεξεργασίας αν ο λογαριασμός σας έχει περισσότερες από μία οντότητες

Είδη εκδηλώσεων κατάλληλα για Checkout.com

  • Διεθνή concerts, φεστιβάλ και περιοδείες
  • Συνέδρια, summits και εμπορικές εκδηλώσεις
  • Διαδικτυακά events και webinars για διεθνές κοινό
  • Workshops, μαθήματα και προγράμματα πιστοποίησης
  • Εποχιακά πάσα, συνδρομές και πακέτα εισιτηρίων

Πώληση μέσω Evenda

  • 0% προμήθεια πλατφόρμας Evenda στις πωλήσεις εισιτηρίων
  • Χρησιμοποιήστε τον δικό σας λογαριασμό Checkout.com και τις χρεώσεις του
  • Κάρτες, ψηφιακά πορτοφόλια και τοπικές μέθοδοι σε ένα ενιαίο checkout
  • Υπογεγραμμένα webhooks για αξιόπιστη κατάσταση παραγγελίας

Συνδέστε το Checkout.com με το Evenda για να δέχεστε παγκόσμιες κάρτες και τοπικές πληρωμές, να επιδιώξετε υψηλότερα ποσοστά αποδοχής και να λαμβάνετε διακανονισμό στον δικό σας λογαριασμό.

Frequently asked questions

Πώς συνδέω το Checkout.com για να πουλήσω εισιτήρια στο Evenda;
Αντιγράψτε το live Secret key και το κλειδί υπογραφής webhook από τον Πίνακα ελέγχου (Dashboard) του Checkout.com, ανοίξτε Συστήματα πληρωμών στο Evenda, επιλέξτε Checkout.com, επικολλήστε τα κλειδιά και αποθηκεύστε. Μόλις δημοσιεύσετε την εκδήλωση, οι αγοραστές μπορούν να πληρώσουν με Checkout.com στη σελίδα εισιτηρίων.
Τι χρειάζομαι για να ενσωματώσω το Checkout.com;
Χρειάζεστε έναν λογαριασμό Checkout.com με ενεργό live περιβάλλον, το Secret API key σας και το κλειδί υπογραφής webhook. Το ID καναλιού επεξεργασίας απαιτείται μόνο αν ο λογαριασμός σας περιλαμβάνει περισσότερες από μία οντότητες.
Πώς καθορίζεται ποιο περιβάλλον θα χρησιμοποιηθεί;
Το Evenda ανιχνεύει το περιβάλλον από το πρόθεμα του Secret key σας. Ένα sandbox κλειδί χρησιμοποιεί το test περιβάλλον, ενώ ένα live κλειδί επεξεργάζεται πραγματικές πληρωμές.
Ποιες μεθόδους πληρωμής μπορούν να χρησιμοποιήσουν οι αγοραστές;
Οι αγοραστές μπορούν να πληρώσουν με κάρτες Visa, Mastercard και American Express, με Apple Pay και Google Pay, καθώς και με τοπικές και εναλλακτικές μεθόδους πληρωμής που εξαρτώνται από την αγορά και τον λογαριασμό σας.
Υποστηρίζει το Checkout.com πολλαπλά νομίσματα;
Ναι. Το Checkout.com μπορεί να επεξεργαστεί πολλά νομίσματα, ώστε οι συμμετέχοντες να πληρώνουν στο νόμισμα που περιμένουν, ενώ εσείς λαμβάνετε διακανονισμό στον δικό σας λογαριασμό.
Πώς επιβεβαιώνεται μια πληρωμή;
Το Checkout.com στέλνει ένα υπογεγραμμένο webhook για κάθε πληρωμή. Το Evenda επαληθεύει την υπογραφή με το κλειδί υπογραφής webhook πριν χαρακτηρίσει την παραγγελία ως πληρωμένη, οπότε το αποτέλεσμα είναι προστατευμένο από παραποίηση.
Πόσο χρεώνει το Checkout.com;
Το Checkout.com ορίζει τη δική του τιμολόγηση βάσει του λογαριασμού σας, της περιοχής και των μεθόδων που ενεργοποιείτε, συχνά με χρεώσεις βασισμένες στο interchange για μεγάλο όγκο. Το Evenda δεν χρεώνει πρόσθετη προμήθεια πλατφόρμας στις πωλήσεις εισιτηρίων.

Available to organizers worldwide.

Start selling tickets today

Create an event, connect your payment system and receive money directly to your account — Evenda charges 0% on sales.

Get started free